آدرس مک (MAC ADDRESS) چیست؟
آدرس مک (MAC Address)  عبارت متنی است است که توسط شرکت سازنده کارت‌های رابط شبکه و هر وسیله متصل شونده به اینترنت، بر روی  آن قرار داده می‌شود.برای شناخت بیشتر و آشنایی با لزوم و عملکرد آن،  با ما در ادامه مقاله همراه باشید .
 
با استفاده از این آدرس امکان تشخیص این وسایل در اینترنت یا شبکه محلی مشخص می شود.
 
آدرس مک (MAC ADDRESS) چیست؟
MAC Address مخفف Media Access Control Address به معنای "زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه" بوده و یک آدرس فیزیکی ۶ یا ۸ بایتی است که توسط سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه (قطعات سخت افزاری که امکان اتصال کامپیوترها و یا گوشی های هوشمند را به یکدیگر یا به یک شبکه را می‌دهند.) بر روی حافظه آن (اغلب بر روی حافظه فقط خواندنی) ذخیره می‌کنند. آدرس مک به طور معمول آدرس فیزیکی (Physical Address) نیز خوانده می‌شود.
 
هر دستگاهی که به هر طریقی به یک شبکه متصل می‌شوند (از جمله تلفن‌های هوشمند، مودم‌های خانگی، لپ تاپ‌ها و...) دارای یک مک آدرس جداگانه هستند. 
 
به این ترتیب در یک شبکه داده‌ها به مقصد و واسط شبکه مشخص ارسال می‌شوند.
 
تفاوت اصلی که یک آدرس MAC با یک آدرس IP دارد در این است که آدرس IP در یک لایه نرم افزاری تعیین می‌شود درحالی که آدرس MAC در لایه سخت افزاری است و به عبارت دیگر ، یک آدرس فیزیکی از پیش تعیین شده بر روی کارت واسط شبکه است.
 
به عبارت دیگر MAC ADDRESS مثل یک آدرس خانه ثابت است (البته این آدرس در بعضی موارد قابلیت تغییر را دارد). این خانه درواقع همان رابط شبکه ما است. 
 
حال فرض کنید که در یک شهر با محدوده مشخص (شبکه) قرار داریم و یک نفر (از داخل شبکه) می‌خواهم پیغامی (پاکت‌های داده) را برای ما ارسال کند.
 
 فرد برای انجام این کار باید آدرس خانه مورد نظر را در دست داشته باشد. به این ترتیب پاکت‌های داده نیز برای انتقال در درون یک شبکه نیاز به آدرس‌های مک کارت‌های شبکه دارند.
 
 
انواع آدرس گذاری 
 
آدرس MAC دارای  سبک های مختلفی است که به دلیل نیاز به دامنه گسترده تری از آدرس‌ها طراحی شده اند. 
 
سه استاندارد آدرس گذاری مک عبارت اند از MAC-48، EUI-48 و EUI-64 که در هر سه مورد مقدار عددی نشان دهنده طول آدرس مک (در همان ساختار) بر اساس تعداد بیت‌ها می باشد.
 
این ساختارهای آدرس گذاری توسط مؤسسه  (IEEE) طراحی شده اند.
 
به عنوان مثال در ساختار آدرس گذاری MAC-48 می‌توان در هر آدرس از ۴۸ بیت (یا ۶ بایت) استفاده کرد. 
 
به این ترتیب با محاسبه ۲ به توان ۴۸ می‌توان ۲۸۱۴۷۴۹۷۶۷۱۰۶۵۶ آدرس مختلف را در این ساختار استفاده کرد !.
 
آدرس گذاری MAC-48 بسیار رایج بوده و در تکنولوژی‌هایی مانند موارد زیر برای مشخص کردن رابط‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد:
 
بلوتوث (Bluetooth)
اترنت (Ethernet)
اکثر شبکه‌هایی که برپایه استاندارد IEEE 802 هستند.
 
 
با وجود IP چه نیازی به استفاده از مک آدرس می باشد ؟
 
شاید این سوال پیش بیاید که چرا در یک شبکه، مک آدرس با وجود آدرس IP ، مورد نیاز است؟  آدرس IP یک آدرس مجازی و متغیر ولی آدرس MAC یک آدرس فیزیکی و ثابت است.
 
 البته  ممکن است ما اطلاعی از  آدرس MAC مقصد اصلی نداشته باشیم اما  دانستن آدرس مک روتر یا مسیریاب شبکه ضروری است.
 
 این مسیر یاب است که به آدرس مک مقصد نیاز دارد پس ما فقط با دانستن آدرس IP مقصد داده‌ها را ارسال می‌کنیم ولی اگر کمی وارد ساختار شبکه بشویم، خواهیم دید که کل ارتباط از طریق آدرس‌های MAC انجام می‌گیرد.
 
 
ساختار مک آدرس
 
مک آدرس در ساختارهای MAC-48 و EUI-48 تقریباً یکسان بوده و در آن آدرس مک توسط کاراکترهای هگزادسیمال (Hexadecimal) به صورت جفتی نشان داده می‌شود. هر دو ساختار ۶ بایتی اند بنابراین آدرس مک ما نیز ۶ بخش خواهد بود که هر بایت توسط یک جفت کاراکتر هگزادسیمال نشان داده می‌شود. هر بخش توسط یکی از کاراکترهای دونقطه (:) یا خط تیره (-) و گاهاً نقطه (.) از یکدیگر جدا می‌شوند. برای مثال، عبارت زیر نشان دهنده یک آدرس مک ۴۸ بایتی است:
 
D0-DF-9A-C8-9F-6B
 
آدرس دهی مک به صورت کلی به دو نوع محلی (Locally) و جهانی (Universally) تقسیم می‌شوند.
 
 در نوع محلی (Locally administered addresses - به صورت کامل) آدرس مک توسط مدیر شبکه تعیین می‌شود و در نوع جهانی (Universally administered addresses) این آدرس از پیش توسط شرکت سازنده تعیین می‌شود.
 
محلی یا جهانی بودن آدرس از طریق هفتمین بیت بایت اول تشخیص داده می‌شود.
 
 برای مثال بایت اول ما به صورت هگزادسیمال D0 هست که تبدیل شده آن به باینری ۱۱۰۱۰۰۰۰ می‌شود که در آن هفتمین بیت ما ۰ به معنای جهانی (ثبت شده توسط شرکت) است. 
 
درصورتی که هفتمین بیت بایت اول ۱ باشد، به این معناست که آدرس مک ما به صورت محلی (تعیین شده توسط مدیر شبکه) است. 
 
تمامی کارت‌های شبکه که توسط شرکت‌ها ساخته می‌شوند بیت هفتم بایت اول آن‌ها بر روی صفر تنظیم می‌شود.
 
 
با اراده نظرات سازنده خود ما را در ساختن محتوای بهتر یاری کنید . گروه نرم افزاری آونگ سافت .

تعداد نظر ها : ٠

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود .فیلدهای ستاره دار اجباری است*

عبارت امنیتی زیر را در کادر وارد کنید :

عبارت امنیتی