آیا مودم ها هم ویروس میگیرند ؟ !
 
امنیت در استفاده از اینترنت برای همه مهترین اصل می باشد، در این مقاله به بررسی اینکه آیا مودم هم ویروسی می شود یا خیر و راهکار های پیشگیری و حفاظت می پردازیم . با ما در ادامه مقاله همراه باشید.
 
شرکت های سازنده مودم ها نیز مانند گوشی های اندرویدی ، هر ساله مدل های زیادی از مودم ها را تولید می کنند، در حالی که به ارائه آپدیت جدید برای نرم افزار مودم که به آن FirmWare یا فرم ویر یا همان میان افزار می گویند، اهمیت چندانی نمی دهند و همین امر باعث آسیب پذیری این وسیله ها می شود.
 
چگونه از نیمه تاریک مودم یا روتر خود اطلاع پیدا کنیم ؟!
 
هکر ها از طریق تغییر تنظیمات DNS در مودم می توانند مودم شما از مسیر درست و امن خود خارج کنند و شما را در اینترنت و شبکه به مسیری که خود می خواهند، راهنمایی کنند.
 
DNS چیست ؟
 
کلمه DNS ، مخفف Domain Name System یا "سیستم نام دامنه" است.
 
سیستم نام دامنه (DNS) یک سیستم پایگاه داده است که نام کامل دامنه یک کامپیوتر را به یک آدرس IP ترجمه میکند.
 
به این معنی که زمانی که شما نام یک سایت را در مرورگر تایپ می کنید و کلید Enter را برای مشاهده آن وب سایت می زنید، مرورگر با استعلام آدرس DNS تنظیم شده در رایانه و یا مودم به دنبال ترجمه این نام به آدرس وب سایت مورد نظر یا همان IP می رود.
 
و پس از ترجمه نام به آدرس توسط آدرسی که در DNS مودم قرار دارد سایت مورد نظر را به شما نمایش می دهد.
 
تغییر DNS به یک آدرس نا معتبر چه خطراتی می تواند داشته باشد ؟
 
هکر ها با تغییر  DNS مودم شما می توانند، شما را به آدس تقلبی منتقل کنند و امنیت اطلاعات شما را به خطر بیاندازند.
 
به عنوان مثال شما آدرس اینترنتی بانک خود را در مرورگر وارد می کنید و به جای نمایش سایت حقیقی بانک بدون هیچ علائم تشخیص دهنده ای و یا تغییر آدرس مرورگر، سایت جعلی با محتوای تقلبی نمایش داده می شود و امنیت شما را به خطر می اندازد.
 
 
چگونه بررسی و ایمن سازی کنیم 
 
با ورود به محیط کاربری مودم که معمولا با وارد کردن آدرس 192.168.1.1 و یا در بعضی از مودم ها آدرس 192.168.0.1 را در مرورگر خود وارد کنید و تنظیمات Dns را جستجو کرده و از اتوماتیک بودن و یا معتبر بودن آدرس آن مطمئن شوید
 
آدرس های 8.8.8.8 و 4.2.2.4 و 4.4.4.4  و 8.8.4.4 از رایج ترین آدرس های موجود برای تنظیم DNS می باشد . در صورتی که IP دیگری در این قسمت مشاهده کردید، با مرکز اینترنت خود تماس بگیرید و از صحت و امنیت این Ip تنظیم شده مطمئن شوید
 
 
پیشگیری
 
کلمه عبور پیش فرض مودم خود را تغییر دهید
 
از آپدیت های جدیدتر میان افزار برای مودم خود استفاده کنید ( با کمی جستجو در اینترنت می توانید از آمدن آپدیت جدید برای مودم خود مطلع شوید) و در نظر داشته باشید که آپدیت جدید را فقط از سایت سازنده مودم خود بگیرید.
 
با ارائه نظرات سازنده خود ما را در جهت ساختن مقاله های بهتر یاری بفرمایید
 

تعداد نظر ها : ٠

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود .فیلدهای ستاره دار اجباری است*

عبارت امنیتی زیر را در کادر وارد کنید :

عبارت امنیتی