اگر ایمیل ما هک شد چه کار کنیم ؟
ممکن است مخاطبان شما ایمیل‌هایی از شما دریافت کنند که حاوی لینک‌های تصادفی یا پیام‌هایی با مضامین درخواست کمک فوری باشد که از طرف شما نیستند. 
اگر این پیام ‌ها از طرف شما ارسال نشده باشند؛ احتمالاً ایمیل شما هک شده است. در این مقاله به اقدامات لازم بعد از هک شدن ایمیل می پردازیم....
 
 کاری که برای شروع می‌توانید انجام دهید «حصول اطمینان از به‌روز بودن نرم افزارهای امنیتی به ویژه آنتی ویروس»، «بازیابی کلمه عبور ایمیل» و «اطلاع به دوستان» است. 
 
همانطور که پیش تر گفته شد اگر دوستان شما ایمیل‌ها یا پیام‌هایی دریافت می‌کنند که شما ارسال نکرده‌اید؛ پوشه Sent ایمیل شما حاوی پیام‌هایی است که شما ارسال نکرده‌اید و یا پوشه Sent ایمیل شما خالی شده است؛
 حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی شما حاوی پست‌هایی است که شما ایجاد نکرده‌اید و یا شما نمی‌توانید به ایمیل یا حساب کاربری شبکه اجتماعی خود وارد شوید؛ ممکن است هک شده باشید. 
 
پس از هک شدن ایمیل چه کاری باید انجام دهیم ؟! 
 
اما اگر این اتفاقات برای شما رخ داده باشد برای رهایی از این مشکل و معضلات بعدی چند کار می توان کرد: 
 
در اولین قدم ، به روز رسانی نرم‌افزارهای امنیتی و پاک کردن هرگونه نرم افزار مخرب می تواند کمک موثری به شما کند پس: 
 
1-ـآپدیت کردن و بروزرسانی نرم افزار یا نرم افزارهای امنیتی (مانند آنتی ویروس ها)
 
مطمئن شوید که نرم‌افزار امنیتی شما به روز است. اگر نرم افزار امنیتی در رایانه خود نصب نکرده‌اید، ابتدا یک نرم‌افزار امنیتی (فقط از شرکت‌های شناخته شده و قابل اطمینان) نصب کنید.
 بعد از نصب، آن را اجرا کرده و برنامه‌های مخرب احتمالی شناخته شده را حذف کنید. در آخر، رایانه خود را restart کنید. 
 
لازم به ذکر است که آنتی ویروس های شرکت Eset، شامل  Nod32، SmartSecurity، Endpoint اگر با یک آپدیت خریداری شده و نه اکانت رایگان، آپدیت شوند . به هیچ عنوان ویروس های کامپیوتر شما را شناسایی نمی کند و بسیار ضعیف عمل می کند و حتی از وجود ویروس در رایانه مارا آگاه نمی کند.
پس در صورت استفاده از یک آنتی ویروس مخصوصا آنتی ویروس های ذکر شده، از آپدیت های خریداری شده این نرم افزارها استفاده کنید.
 
توسعه دهندگان نرم‌افزار اغلب به‌روزرسانی‌هایی را برای برطرف سازی آسیب‌پذیری‌های امنیتی منتشر می‌کنند. نرم‌افزار امنیتی، مرورگر وب و سیستم عامل خود را به‌روز نگه دارید تا در برابر آخرین حملات محافظت شوید. 
 
در ویندوز هشت به بالا یک آنتی ویروس به صورن خودکار در ویندوز نصب شده که قدرت امنیتی بالایی دارد و تنها نقطه ضعف آن استفاده زیاد از منابع سیستم است که دربرخی موارد باعث کند تر شدن سیستم می شود.
 
2-تغییر کلمه‌عبور 
 
در قدم بعدی تغییر کلمه عبور ، اقدام ضروری ای است که باید انجام شود. 
 
تغییر کلمه عبور مستلزم ورود به حساب کاربری ایمیل یا شبکه اجتماعی است. البته ممکن است امکان ورود به حساب کاربری فراهم نباشد و شخصی کلمه عبور قبلی شما را به دست آورده و آن را تغییر داده باشد. اگر از همین کلمه عبور برای سایر حساب‌های کاربری خود نیز استفاده می‌کنید، آنها را هم تغییر دهید. 
کلمه عبور خود را به صورت قوی انتخاب کنید به این صورت که ترکیب حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علامت های ویژه (@#$%^&*~!) در کلمه عبور باشد . در اینصورت بازگشایی کلمه عبور توسط هکر ممکن است صدها سال طول بکشد !!!
 
3- بررسی تنظیمات حساب کاربری 
 
پس از بازگشت به حساب کاربری خود، از صحت تنظیمات حساب کاربری مطمئن شوید. مطمئن شوید که در امضای شما که در پایان هر ایمیل نوشته می‌شود و در ایمیل‌های ارسال شده، لینک‌های ناشناخته‌ای نوشته نشده است و ایمیل‌ها برای افرادی غیر از آن اشخاصی که مدنظر شما است ارسال نشده باشد. در شبکه‌های اجتماعی هم به دنبال تغییرات ایجاد شده در حساب کاربری خود از زمان آخرین ورود باشید. 
 
 
4- اطلاع به دوستان 
 
هک شدن ایمیل خود را برای دوستانتان ارسال کنید.
 
 
5-استفاده نکردن از رمزهای یکسان
 
استفاده نکردن از کلمه‌های عبور یکسان برای سایت‌‎های مهم مانند سایت بانکی و ایمیل خود راهی است که با آن درصورت افشاء کلمه عبور یکی از حساب‌های کاربری، امکان دسترسی به تمام حساب‌های کاربری مهم شما وجود ندارد.
 
 
6-امن نگهداشتن کلمه عبور و نام کاربری 
 
هر زمان از شما کلمه عبور و نام کاربری خواسته شد، حتماً قبل از ارائه آنها فکر کنید. هرگز این اطلاعات را در پاسخ به ایمیلی ارائه نکنید. اگر به نظر می‌رسد ایمیل از بانکی که در آن حساب دارید ارسال شده است، حتماً به جای کلیک بر روی لینک یا تماس با شماره تلفن ارسال شده، به وب سایت بانک مراجعه کرده و از آن طریق اقدام کنید.
 
 
7- دقت در زمان کار با رایانه‌های عمومی و یا اینترنت های رایگان ارائه شده در سطح شهر یا فروشگاه ها 
 
در زمان کار با رایانه‌های عمومی مانند رایانه‌های شخصی برخورد نکنید. 
 
اگر از طریق رایانه‌های عمومی به ایمیل یا سایر حساب‌های کاربری خود سر می زنید، کلمه عبور خود را در مرورگرهای وب ذخیره نکنید و حتماً مطمئن شوید که در انتهای کار از حساب کاربری خود خارج شده‌اید. همچنین در هنگام استفاده از شبکه‌های wi-fi عمومی هم بایدمواظب باشید.
 

تعداد نظر ها : ٠

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود .فیلدهای ستاره دار اجباری است*

عبارت امنیتی زیر را در کادر وارد کنید :

عبارت امنیتی